gru 07 2015

Piękno języka


Komentarze: 0
W prawdziwych dziełach sztuki, tych pisanych, jak i mówionych, kluczową rolę odgrywa użyty język - to on bowiem decyduje o tym, czy coś jest wartościowe czy może podchodzi raczej pod kategorię grafomanii. Język artystyczny będzie więc wyznacznikiem książki, która kieruje się wyznacznikami estetycznymi. To one posiadają prawdziwą wartość w kontekście dzieła literackiego. W przypadku wszelkich form felietonistycznych czy reporterskich mamy bowiem do czynienia z językiem czysto użytkowym, który nie nadaje się do przekazania sztuki. 
 
Dlatego też powstał podział na wspomniane tytuły użytkowe, a także takie, które niosą w sobie wartość artystyczną, to w nich zawiera się tak zwana literatura piękna.
 
Chcąc ją sklasyfikować, należy podkreślić, iż w jej ramach znajdą się wszelkiego rodzaju powieści, proza, ale także poezja. Jest to więc wszystko to, co zachwyca nas wyszukaną formą i ciekawym, barwnym językiem. Oczywiście należy zdać sobie sprawę z tego, iż podział ten w pewnych sytuacjach może być luźny i trudny do określenia. Wiele więc zależy od tego, jaką politykę przyjmie księgarnia, która zazwyczaj zajmuje się klasyfikacją sprzedawanych dzieł. Ponadto, bardzo często konkretne firmy rozbijają literaturę piękną na pomniejsze kategorie, takie jak chociażby powieści historyczne, literatura obca i krajowa czy poezja. Można więc przyjąć, iż omawiana przez nas dziedzina jest niezwykle zróżnicowana, zawiera bowiem w sobie mnóstwo gatunków, które znajdują się niejako w jednej rodzinie dzieł literackich.
 
Najważniejszy wciąż pozostaje jednak język, który jest głównym wyznacznikiem wartości konkretnego dzieła. Forma, z jaką konkretna książka została napisana, uzależnia więc jej sklasyfikowanie. Za każdym razem możemy mieć jednak pewność, że w segmencie tym znajdziemy pozycje warte naszej uwagi.
czytelniczy : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz